Er Looking At The Dri Tables You Are Concerned That You May Not Be Able To Afford The Food That Will Provide

Question

er looking at the DRI tables you are concerned that you may not be able to afford the food that will provide

enough protein for your diet. So, you decide to compare the price per gram of protein for the foods you commonly eat. The following four items were priced at Wal-Mart in 2014.

hint: find how many grams of protein are in whole package item. Then find unit rate. For example, if a tin of sardines has 2 servings and each serving has 5 grams of protein and I ate the whole tin I would have eaten 10 grams of protein. If the tin costs $2, each gram of protein cost me 20 cents.

Which item is the best purchase in terms of price per gram of protein?Servings
Grams of
Food Item
Price per item
per item
Protein per
Price per gram
(whole package)
serving
of protein
Bush Pinto
Beans
$0.84
3.3
7g
Jif Peanut
Butter
$3.98
25
7g
Bumblebee
Canned
$2.38
4
13g
Chicken
Cheerios
Cereal
$3.68
18
3g

Math